Witamy na stronie Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej KomuKulturka.

RUSZ BRZUCH - NIECODZIENNE PORUSZENIE W GMINIE KOLBUDY (2011/2012)

Już po raz trzeci realizowano na terenie gminy Kolbudy projekt w ramach programu "Działaj Lokalnie". Pomysłodawcą i realizatorem zarówno tego, jak i poprzednich projektów jest Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej KomuKulturka (wcześniej znane jako Grupa Nieformalna KK). Tym razem lokalną społeczność zachęcano do aktywności hasłem "Rusz brzuch".
Zaczęło się dość spektakularnie - wielkim rodzinnym marszobiegiem po kolbudzkim lesie. Wydarzenie odbyło się 22 października 2011 roku. Było to takie małe pospolite ruszenie współorganizowane przez Stowarzyszenie KomuKulturka oraz firmę Biegosfera.
Hasło "Rusz brzuch" to wezwanie niezwykle aktywizujące. W odróżnieniu od poprzednich działań nacisk położono na aktywność przede wszystkim ruchową, toteż po marszobiegu przyszedł czas na zajęcia z tańca orientalnego, popularnie zwanego tańcem brzucha, następnie warsztat ruchu scenicznego, jogi i świadomości ciała, wreszcie zajęcia z tańca etnicznego rodem z Afryki. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty gry na bębnach. Ogółem w zajęciach uczestniczyło około stu osób, a część z nich w określonym zakresie kontynuuje je obecnie już poza projektem.
Do poprowadzenia zajęć zaproszono profesjonalnych instruktorów. I tak tańca brzucha nauczała Marta Nowicka, dyplomowana instruktorka tańca orientalnego, utytułowana tancerka, zwyciężczyni międzynarodowych konkursów. Niezwykle energetyzujące zajęcia z ruchu scenicznego, dzięki którym znacząco zwiększyła się sprawność fizyczna, a przede wszystkim świadomość ciała uczestników, prowadziła Anna Haracz, tancerka, choreografka i nauczycielka tańca współczesnego, założycielka Teatru Tańca i Muzyki Kino Variatino, zajmująca się również jogą i choreoterapią. Gry na bębnach oraz tańca etnicznego uczyła natomiast Anna Kwidzińska, która muzyką i tańcem etnicznym fascynuje się od lat. Udało się jej wyzwolić w uczestnikach nieco drzemiącej w nich pierwotnej witalności i sprawić, że dali się porwać szalonym rytmom.
W lutym 2012 roku projekt "Rusz brzuch" dobiegł końca. Zorganizowano spotkanie podsumowujące w Gminnym Ośrodku Kultury w Kolbudach. Najpierw wystąpiły uczestniczki warsztatów tańca orientalnego. Następnie odbył się pokaz tańca etnicznego do muzyki na żywo w wykonaniu uczestników warsztatów bębniarskich. Warto podkreślić oryginalność strojów wykorzystanych w tym pokazie - uczestniczki występu własnym sumptem przygotowały ozdoby i maski na wzór plemion afrykańskich. Podczas spotkania można też było obejrzeć wystawę fotografii dokumentujących całość projektu. Na zakończenie odbyło się niezwykle żywiołowe show perkusyjne Piotra Sutta - gościa specjalnego, znakomitego perkusisty i performera, a także pedagoga, profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Do udziału w show zaproszona została cała publiczność. Projekt z pewnością dobrze zapisał się w pamięci mieszkańców gminy Kolbudy, pobudził ich do większej aktywności ruchowej, a także artystycznej kreatywności. Jego efektem jest wspomniana już kontynuacja działań w różnych formach. Część uczestniczek zajęć rozwija swoje umiejętności taneczne, natomiast grupa teatralna Stowarzyszenia KomuKulturka wykorzystuje doświadczenia z warsztatów ruchu scenicznego w przygotowaniu nowego spektaklu. Jak się zdaje, mieszkańcy gminy przywykli do tego, że co jakiś czas są zachęcani do udziału w kolejnej cennej inicjatywie i do coraz większej aktywności lokalnej, która - należy mieć nadzieję - weszła im już w krew. Realizacja projektu "Rusz brzuch" nie byłaby możliwa bez wsparcia licznych patronów: osób, instytucji i firm, które życzliwie dopomogły organizatorom. Byli to przedstawiciele: Urzędu Gminy Kolbudy, przedszkola w Kowalach "Skrawek Nieba", Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, Szkoły Podstawowej w Pręgowie oraz firmy: Ziaja, sieć internetowa MM-NET www.kolbudy.com, Biegosfera, Eurodesign Barbara Zyglarska, Parkadia.


eba