Witamy na stronie Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej KomuKulturka.

GARNKI I WIERSZE (2009/2010)

Projekt, o którym mowa w nagłówku, przed czterema miesiącami skierowany został do dorosłych mieszkańców gminy Kolbudy. Dziś, gdy jego realizacja dobiega końca, z radością i satysfakcją analizuję jego przebieg oraz doświadczenia, eksperymenty i odkrycia uczestników projektu.
Obejmował on cykle warsztatów artystycznych. Do ich przeprowadzenia zaproszeni zostali otwarci i utalentowani instruktorzy. Przedstawię w kolejności zdarzeń.
Warsztat ceramiczny (lepienia cud-garów) - Wioletta Ulatowska
- absolwentka PWSSP (aktualnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku; instruktor zajęć ceramiki i rzeźby w Młodzieżowym Klubie Twórczym "Plama" w Gdańsku; autorka programu dla dzieci w wieku 1,5 - 5 lat w Klubiku Malucha i Ognisku Przedszkolnym "Skrawek Nieba" w Katolickim Towarzystwie Edukacyjnym w Kowalach; uczestniczka plenerów i wystaw, wyróżniona w Gdańsku, Warszawie, Mino (w Japonii)
Warsztat literacki (twórczego pisania) - Barbara Piórkowska
- poetka; krytyk literacki; performerka w show teatralno-poetyckich; polonistka z doświadczeniem dziennikarskim ("Gazeta Wyborcza" w Gdańsku) i warsztatowym (Pałac Młodzieży w Gdańsku, Festiwal Rozwoju Kobiet Progressteron)
Warsztat komunikacyjny (sztuki porozumiewania się) - Zofia Śpiewak
- absolwentka psychologii UAM w Poznaniu; autorka polskiego suplementu - "Doświadczenia rodziców polskich" - do znanych książek Adele Faber i Elaine Mazlish "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały; jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" oraz "Rodzeństwo bez rywalizacji"; inicjatorka "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców" w Polsce; autorka Programu Pomocy Rodzinie.
Warsztat teatralny (otwierania ciała i umysłu) - Jarosław Rebeliński
- absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale Wiedzy o teatrze; wykładowca na wydziale pedagogicznym Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej; związany z Gdańskim Archipelagiem Kultury oraz Integracyjnym Klubem Artystycznym Winda, Teatrem Snów (aktor), Teatrem Poza Tym (reżyser, scenograf, scenarzysta)
Warsztat batiku (malowania woskiem i barwnikami na tkaninie) - Marlena Zenowicz
- pracownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Łapinie w pracowni witrażu; instruktorka rozwijająca formy plastyczne i umiejętności pracy z ludźmi niepełnosprawnymi.
Oferta projektu została błyskawicznie pochwycona. Pomimo stworzenia grup o maksymalnej liczebności nie udało się zaprosić wszystkich osób zainteresowanych udziałem w warsztatach. Te, które zdążyły z telefonem zgłoszeniowym, pytają - co dalej? Te, które zadzwoniły za późno, zadają to samo pytanie.
Kolejny raz współpraca z wolontariatem ZKPiG w Kolbudach pozwoliła kobietom uczestniczyć w zajęciach. Wolontariuszki sprawowały opiekę nad dziećmi w czasie, gdy mamy miesiły glinę, rozgrzewały wosk, temperowały ołówki, projektowały etiudy teatralne, odkrywały swoje potrzeby i skuteczne sposoby ich komunikowania; rozmawiały, piły kawę, śmiały się i nawiązywały nowe kontakty.
W trakcie realizacji projektu "Garnki i wiersze" Grupa Nieformalna KK miała okazję przerzucić most między zakończonym przed rokiem projektem teatralnym a trwającymi działaniami i zaprosić uczestników warsztatów oraz innych mieszkańców gminy Kolbudy na spektakl poetycki "Jestem". Wkrótce zaprosi ich raz jeszcze na spotkanie wieńczące bieżący projekt - wystawę prac plastycznych i literackich, poetyckie show, rozmowy i karnawałowe obżarstwo.awa